درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگ
nk12.mihanblog.comH D

برگرفته از ویترین کتاب = 08

کتابهای منتشره از 5/12/85 – 24/1/86

 

چاپ اول

امام مهدی (عج) از دیدگاه اهل سنت / سیدفیاض‌حسین رضوی‌كشمیری / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / این كتاب در 2 بخش به تبیین و اثبات وجود مهدی از طریق منابع و احادیث اهل سنت می‏پردازد. ابتدا پنج آیه از آیات قرآن كه در متون تفسیری اهل سنت بر وجود مهدی (ع) تأویل شده، تحلیل گردیده سپس چند بحث مفید سندشناسی و متن‏شناسی درباره احادیث مهدویت كه در منابع اهل سنت موجود است، صورت گرفته و تواتر آنها اثبات شده است.

امام مهدی و سیره نبوی / جواد محدثی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) /  در این كتابچه با بررسی جلوه‏ها و زوایای سیره پیامبر در حكومت، اقتصاد، امنیت اجتماعی، ترویج علم، عدالت اقتصادی، ظم‏ستیزی، نفاق‏ستیزی، اصلاح عقاید و تبلیغ دین، همسانی و هماهنگی میان سیره پیامبر و سیره امام مهدی در امور مذكور اثبات شده است.

آسیب‌شناسی مهدویت / نادر حاتمی‌خواجه / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این كتابچه ضمن اثبات وجود مهدی از برخی برداشت‏ها و تصورات خطا درباره انتظار، جهانی شدن و تحریفات مربوط به اندیشه مهدویت بحث شده است. به نظر نویسنده جهانی شدن انحرافی است كه مهدویت را به نسیان می‏سپارد اما با ارائه تصویری روشن از حقیقت و واقعیت مهدویت می‏توان شناختی صحیح از این حقیقت معنوی و انسانی به دست آورد.

آشنایی با حضرت مهدی (عج) / مدرسه علمیه نرجس / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / آشنایی مختصر و مستندی بر اساس متون روایی كهن درباره زندگی، تولد، القاب و كنیه‏ها، خصوصیات و اخلاق حضرت مهدی (عج) مطرح شده است. در ادامه اهمیت قیام حضرت، غیبت، موانع ظهور طول عمر و فلسفه و كیفیت انتظار تبیین شده است.

اوضاع سیاسی جهان در عصر ظهور / فرزانه نیكوبرش / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این كتابچه با رویكردی سیاسی تحولات عصر ظهور و وضعیت كشورهای جهان بررسی شده است. از جمله وضعیت رومیان، ترك‏ها، یهودیان و اعراب تشریح شده است. از مضامین برخی روایات به دست می‏آید كه ایرانیان زمینه‏ساز ظهور حضرت مهدی (عج) هستند.

جنه‌الماوی فی ذكر من فاز بلقاء الحجه (ع) / حسین نوری / دار انوار الهدی / شرح ملاقات جمعی از تشرف‏یافتگان به حضورامام زمان (عج) است. با توجه به این كه مرحوم مجلسی در كتاب «بحارالانوار»، داستان ملاقات بسیاری از علاقه‏مندان به امام زمان (عج) را نیاورده است، مؤلف برای معرفی آنان و نقل داستان ملاقاتشان این اثر را تألیف نموده كه در حقیقت، نوعی متمم بر كتاب مجلسی است. حكایات نقل شده یا به طور مستقیم از صاحب آن است یا از افراد موثقی كه او از آنها شنیده‏، نقل شده است. داستان تشرف 59 ملاقات كننده با امام (ع) در این اثر آمده است.

جوهره مهدویت / علی موحدیان‌عطار / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / این كتابچه مطالعه‏ای پدیدارشناسانه از پدیده مهدویت است. پیش فرض نویسنده این است كه مهدویت یك واقعیت چند سطحی و ذوابعاد است و تقریرها و قرائت‏های گوناگونی دارد. سپس تلاش شده جوهره مهدویت در رویكرد شیعه امامیه به عنوان رویكردی اصیل از بقیه موارد و ابعاد فرعی‏تر آن بازشناسی شود. ظهور یافتن حق و حجت بودن امام در روی زمین جوهره اندیشه مهدویت است.

چگونه امام زمان (ع) را یاری كنیم؟ / سیدمهدی حائری‌قزوینی / مسجد جمكران / درباره راههای یاری كردن و كمك به امام زمان بحث می‏كند. نویسنده ابتدا مفهوم نصرت و انصار و ا اصحاب را توضیح می‏دهد. سپس گروههای مختلف یاران امام زمان(ع) را معرفی می‏كند. مددكاری امام زمان(ع) به نظر نویسنده از راههای مختلف قابل محقق است. دعا, صدقه, پرهیز از رفتار نادرست, فرمانبری از دستورات امام زمان, تقلید كردن, زیارت و دعا برای تعجیل فرج برخی از این راههاست. نویسنده داستانهایی از زندگی یاران و كسانی كه با امام ملاقات كرده‏اند آورده است.

در انتظار خورشید / / مركز جهانی‌ علوم‌ اسلامی / (مجموعه مقالات همایش در انتظار خورشید)

دست‌نوشته‌های مهدوی / محمدمهدی آصفی، علی دوانی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / این كتاب حاوی دو گفتار از مرحوم علی دوانی و محمد مهدی آصفی در تبیین حقیقت مهدویت، ضرورت حجت و تشریح علائم ظهور است. در ضمن این بحث از منابع اهل سنت مستنداتی در اثبات وجود مهدی (ع) ارائه شده است.

رابطه نزول حضرت عیسی (ع) با ظهور حضرت مهدی (ع) / فاطمه جاویدپور، الهه آزادباش / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / درباره ظهور و نزول عیسی مسیح سه نظریه وجود دارد برخی ایشان را منجی و موعود نهایی می‏دانند برخی دیگر حضرت مهدی را یكتا منجی می‏دانند و نزول عیسی را منكر هستند. این كتابچه با بررسی روایات متعدد كه تعداد آنها به 76 مورد می‏رسد نظریه سومی را اثبات می‏كند و آن اینكه در آخرالزمان بعد از ظهور حضرت مهدی ،عیسی مسیح به منظور یاری رساندن به ایشان نزول می‏كنند.

سلاح حضرت به هنگام قیام / مهدی فقیه‌ایمانی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / از تسلیحات و سلاح‏های مورد استفاده حضرت مهدی در هنگام قیام و غلبه بر دشمنان در این كتابچه بحث شده است. در روایات شمشیر به عنوان سلاح حضرت مشخص شده است. نویسنده توضیح می‏دهد كه چگونه شمشیر توان مقابله با سلاح‏های پیشرفته امروزی را دارد. در پایان نتیجه می‏گیرد كه چه بسا سلاح آن حضرت همان قدرت بیان و منطق مستدل و برخورداری از قدرت تسخیر قلوب مردم باشد و شمشیر جنبه نمادین این حقیقت واقعی است.

سوار سبز: هشدار برای همه‌ی ادیان / محمدرضا زارعی‌اژه‌ای / گلهای بهشت / بحثهای مفید مذهبی است درباره انتظار و ظهور حضرت مهدی. نویسنده از وضعیت جهان بحث می‏كند و بر اساس آیات و روایات وعده الهی را در تحقق حكومت جهانی مهدی و نابودی كافران می‏داند. جهاد وسیله‏ای است كه اسلام را پیروز نمود و باید به این جهاد ادامه داد. در بخشی از كتاب از انرژی و تجهیزات هسته‏ای به عنوان مصداقی از جهاد اسلامی سخن رفته است.

سیمای منتظران از دیدگاه قرآن / عباس رضایی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این كتابچه 128 خصوصیت از اوصاف و نشانه‏های منتظران واقعی با استناد به آیات قرآن شناسایی شده است. ده صفت اولیه همراه آیه مورد نظر تفسیر و تحلیل شده و بقیه خصوصیات تنها به صورت فهرستوار ذكر شده‏اند.

شبهات مهدوی دوران ما (پاسخ به شبهات احمدالكاتب) / سیدطلال فخرالدین / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / احمد كاتب از طریق اینترنت به نشر شبهات متعددی در نفی وجود امام مهدی پرداخته و معتقد است امام حسن عسگری فرزندی نداشته و نواب اربعه مسئله مهدویت را طرح كردند. در این كتابچه روشن می‏شود كه احمد كاتب علاوه بر نداشتن اطلاعات روایی و تاریخی میان مفاهیم ولایت، امامت و حكومت و عصمت كه از شئون مختلف امام محسوب می‏شوند خلط كرده است. سپس به 14 شبهه مربوط به مهدویت پاسخ داده می‏شود.

ضرورت وجود امام زمان (ع) / ناصر فروهی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این كتابچه با این استدلال كه زمین هیچگاه از حجت الهی خالی نمی‏ماند و حضرت مهدی (عج) به عنوان آخرین حجت خدا بر روی زمین ضرورت وجود آن حضرت اثبات می‏شود. ضرورت وجود حجت از طریق روایات متعدد و براهینی عقلی تبیین شده است.

منجی موعود در كتب آسمانی / اكرم خدایی‌اصفهانی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / دیدگاه اسلام و كتب مقدس عهدین درباره نجات دهنده، حكومت منجی، عدالت و داوری وی، وارثان زمین، زمان ظهور، یاران و قیام منجی موعود در این كتابچه تدوین شده است.

مهدویت از گذشته تا حال / علی حسنی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / مطالعه‏ای تاریخی و مروری اجمالی بر روند غیبت كبری است. در آغاز این عصر تألیفات و آثار متعددی در اثبات غیبت مهدی (عج) و اثبات وجود آن نگارش یافته كه از جمله می‏توان به كمال الدین صدوق، كتاب اصول كافی، غیبت، كتاب الارشاد شیخ مفید و دلائل الامامة ابن رستم طبری اشاره كرد.

مهدویت در كلام امیرالمومنین (ع) / سیدجمال‌الدین دین‌پرور / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در خطبه‏ها و كلمات قصار نهج‏البلاغه در جاهای متعدد نظام سیاسی و حكومت جهانی حضرت مهدی و مشخصات آن ترسیم شده است. در این كتابچه نكات اصلی این خطبه‏ها و خلاصه‏وار تحلیل شده است. از كلمات و سخنان امام علی (ع) استفاده می‏شود كه جهان همواره به سوی هدف الهی و عدالت جهانی پیش می‏رود و در عصر ظهور به تكامل نهایی خواهد رسید.

مهدویت نهفته در توحید / عبدالله حاجی‌صادقی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این اثر با تبیین نكات برجسته اعتقادی پیوند ظریف میان توحید و مهدویت از طریق مفهوم ولایت ایجاد شده است. ولایت حقیقی و حاكمیت و قانونگذاری از آن خداوند است. برای شكل‏گیری این ولایت نبوت ضرورت می‏یابد و فهم و تبیین نبوت در تفسیر وحی الهی توسط اهل بیت (ع) صورت می‏گیرد به این طریق ظهور مهدی اجرای كامل مشیت و ولایت الهی است.

مهدویت و ختم ولایت در عرفان اسلامی / محمد نصیری / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / این كتاب طی 3 بخش با تبیین مفهوم و معنای ولایت رابطه این واژه را با اندیشه مهدویت بررسی می‏كند و با نقد نظریه ختم ولایت ابن عربی از آثار و فواید اجتماعی و عرفانی اندیشه مهدویت بحث می‏شود. ابن عربی به اشتباه ولایت را در خود ختم كرده است. البته در كتب مختلف وی، تعابیر و مصداق‏های مختلفی برای ختم ولایت ارائه شده است.

نام مبارك امام زمان (ع) / علی شریعتی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / مسأله تسمیه حضرت مهدی (عج) در بعضی از كتاب‏های حدیثی و قواعد فقهی مطرح شده است. در این نوشتار نخست از منظر حدیث‏شناسی و سپس حكم فقهی استنباط گردیده است. نویسنده روایات مربوط به تسمیه را كه بیش از صد حدیث درباره آن وارد شده به چهار دسته تقسیم و تحلیل كرده و در نهایت نتیجه می‏گیرد كه با اطمینان نمی‏توان به جواز حكم داد بلكه ادله حرمت تسمیه صحیح و قابل اعتمادند.

نقش اندیشه مهدویت در منزلت شیعه در عصر حاضر / اسماعیل حاجیان / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / نویسنده این كتاب معتقد است تاریخ حیات بشر چیزی نیست جز سرگذشت رنج‏ها و دردها و جهالت‏ها. در بخش اول این كتاب مشخصات تفكر جاهلی و دوره جاهلیت بشر در تقابل اندیشه مهدویت دانسته شده است بنابراین مهدویت باعث تفوق و برتری و عقلانیت شیعه شده و این مذهب را از وضعیت عمومی جاهلیت دیگر مذاهب و فرقه‏ها خارج كرده است.

همگرایی ادیان و مذاهب در اعتقاد به موعود / / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / مطالعه كوتاه تطبیقی است در بررسی اندیشه ادیان، فرقه‏ها و اقوام در ایمان به موعود آخرالزمان گزیده‏ای از اقوال موعود باورانه ادیان در این اثر منعكس شده است. مهدویت و موعود باوری بر این اساس یك پایه مستحكم و مشترك برای وحدت و وفاق مردم جهان ایجاد می‏كند.

ویژگیهای اخلاقی امام زمان (عج) / محمود حكیمی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج) / در این مختصر وجه شباهت پیروزی دستگیری اسلام با حكومت مهدی (عج) تبیین می‏گردد. در واقع دلیل نفوذ اسلام مهرورزی و صلح و دوستی این آیین و سیره انسانی پیامبر بود همین مهرورزی در اخلاق و رفتار امام مهدی به بهترین وجه تجلی یافته است.

Imam mahdi & manifestation of civil / عبد الرحیم سلیمانی، مترجم: حسن هاشمی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (ع)

پادشه خوبان مهدی صاحب الزمان / مژگان عرب / نسیم حیات

حیاة الامام المنتظر المصلح الاعظم / باقر شریف قرشی / مجمع الذخائر الاسلامیه

نتیجه دعا برای فرج حضرت مهدی (ع) / سید محمدتقی موسوی اصفهانی، مترجم: سید مهدی حائری قزوینی / مسجد جمكران

مهدی نامه / شاعر: خادم فلاورجانی / گنج معرفت

الانتظار الموجه / محمدمهدی آصفی / مجمع جهانی اهل بیت

خصوصیات و بركات حضرت ولی عصر (ع) / علی‌محمد مبشر / گاه سحر / روایات و احادیث حضرات ائمه اطهار (ع) درباره حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) و زمان غیبت و ظهور آن حضرت

دعای ندبه / / ام ابیها

دیدار با امام عصر (ع) در كرمانشاه و ... / مهدی عبدی / فقه

ذكر نور در حضور مشتاقان ظهور / مفید فیاضی / مسجد جمكران

وجود امام مهدی (ع) از منظر قرآن / علی اصغر رضوانی / مسجد جمكران

Wenn Mahdi (a) die welt regiert… / نجم الدین طبسی، مترجم: هاله كمالیان / مجمع جهانی اهل بیت

سیصد و سیزده بیت غزل انتظار / محمدرضا اسدی / یاس زهرا

آیه به آیه تو را می‌جویم / عطارنژاد / منیر

حدیث توقیعات / سید مجتبی بحرینی / منیر

آثار و بركات دعا برای فرج امام زمان (ع) / جواد الهائی‌سحر / عصر رهایی

دانشگاه عاشورا و ظهور / سیدمحمود بحرالعلوم‌میردامادی / بهار قلوب / برخی از آموزه‏های عاشورا و دعای عرفه و سیره امام حسین (ع) در این كتابچه توضیح داده شده و با اشاره به داستانهایی از توسل به اهل بیت (ع) و امام زمان (عج) از اهمیت مهدویت و جایگاه حضرت ولی عصر سخن رفته است.

الحركه الاصلاحیه من الحسین (ع) الی المهدی (ع) / سیدصدرالدین قبانچی / مركز الدراسات التخصصیه فی الامام المهدی (عج) / مجموعه پرسشها و پاسخهای عقیدتی درباره مهدویت و اصلاح‏گرایی و سنّتهای الاهی در صحنه تاریخ و اجتماع است. نویسنده ابتدا تحلیلی از «اندیشه مهدویت» در تفكر عمومی «مسلمانان» ارائه می‏كند و ارتباط آن را با رهبری جامعه و خاتمیت مشخص می‏نماید. سپس با ذكر روایات و آیات ویژگیها و دلایل قیام و حكومت آن حضرت را توضیح می‏دهد. مقایسه میان چگونگی ظهور امام مهدی و قیام امام حسین مضمونی را تحت عنوان اصلاح‏گرایی و نیاز به اصلاحات در جامعه تشكیل می‏دهد در فصول بعدی با تبیین «نقشه قیام امام» مهدی، نشانه‏های ظهور، اعجاز در قیام مهدی و سنّت ابتلا و موفقیت زن در عصر ظهور سعی می‏كند جوانب این بحث را بیشتر تحلیل كند.

ثقافه الانتظار / سیدمحمد قبانچی / موسسه سیده المعصومه (س)

معاجز الامام المهدی (ع) / سیدهاشم بحرانی / دارالحسنین

Convergance of religions in their belief in savior / حسن هاشمی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج)

Imam Mahdi and the manifestation of islamic culture and civilization / علی اكبر ولایتی، مترجم: حسن هاشمی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج)

Personality traits of Imam Mahdi / محمود حكیمی، مجید افشار / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج)

Savior of mankind / سید عبدالمجید شمس الدین نجفی، مقداد ترابی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج)

مهدویت: پرسشها و پاسخها /  موسسه آینده روشن ( پژوهشكده مهدویت) / موسسه آینده روشن

 

 

چاپ مجدد

 

مصلح بشر / عبدالمجید شمس‌الدین‌نجفی / دبیرخانه دائمی اجلاس حضرت مهدی (عج)

راه وصال / سیدمحمدرضا حسینی‌مطلق / نصایح

چهارده گفتار پیرامون ارتباط معنوی با حضرت مهدی (ع) / اكبر اسدی، حسین گنجی / مسجد مقدس جمكران

پرچم هدایت / محمدرضا اكبری / مسجد مقدس جمكران

بحث ظهور حضرت ولی عصر (عج) از نگاهی دیگر / سیدحسین موسوی‌زنجانی / سلسبیل

امام زمان (عج) / محمدتقی جعفری‌، گردآوری: محمدرضا جوادی / دفتر نشر فرهنگ اسلامی

امام زمان(ع) / مرتضی محسنی كبیر / فردابه

چگونگی ملاقات با امام زمان(ع) / محدث نوری / شمیم گل نرگس

سفیانی و نشانه‌های ظهور / محمد فقیه، مترجم: شاهپور حسینی / موعود عصر

شفایافتگان و نجات یافتگان امام زمان (ع) / محدث نوری / شمیم گل نرگس

من فرزند پیامبرم: فرهنگنامه امام زمان / مجتبی تونه‌ای / قلم نو

همراه با قرآن: امام زمان (ع) / سید حمید علم الهدی / هویزه

آشتی با امام عصر / علی هراتیان / كشف الغطا

داد مظلومیت آقا امام زمان (ع) / علی عباسی / منتظران ظهور

دولت كریمه امام زمان (ع) / سید مرتضی مجتهدی سیستانی / الماس

فی رحاب حكومة الامام المهدی / نجم الدین طبسی، مترجم: احمد سامی وهبی / دلیل ما

وقت ظهور و نشانه‌های آن / سید محمدباقر نجفی یزدی / ناظرین

امید آخر كیه؟ / شاعر: منصور متقی، نقاش: محمدرضا طهماسبی / اصحاب كهف

مهدی موعود كیه / شاعر: طاهره سادات خوشدل / ظهور

نور هدایت كیه؟ / شاعر: منصور متقی، نقاش: رضا هنری / اصحاب كهف

آشتی با امام عصر (ع) / علی هراتیان، ویراستار: سید علی رضوی / آفاق

تاریخچه بنای مسجد مقدس جمكران / واحد تحقیقات مسجد جمكران / مسجد جمكران

دعای ندبه / سید ضیاءالدین تنكابنی / ندای كوثر

گفتمان مهدویت / موسسه فرهنگی انتظار نور / بوستان كتاب قم

مسجد مقدس جمكران تجلیگاه صاحب الزمان / سید جعفر میرعظیمی / مسجد جمكران

مكیال المكارم / سید محمدتقی موسوی اصفهانی، مترجم: سید مهدی حائری قزوینی / مسجد جمكران

با حسین (ع) تا مهدی (ع) / سید مجتبی حسینی / كتاب نیستان

پرسمان مهدویت / خدامراد سلیمیان / شباب الجنه

تحقیقی تاریخی و علمی درباره تشیع، امامت، امامان (ع)، مهدویت / یحیی نوری / نوید نور

انتظارات حضرت مهدی (عج) از شیعیان / سیدجواد رضوی / دارالنور

دلایل حقانیت شیعه و احوال امامان / یحیی نوری / نوید نور

عاشورا و انتظار / مسعود پورسیدآقایی / موسسه انتشارات حضور

مجموعه مقالات همایش علمی - ادبی باورها و احساسات دینی / / دهسرا

من ذا؟ سیاحه فی عوالم الكون وقت السحر و الاحادیث الوارده فی علامات ظهور الامام المهدی (ع) و اخبار آخرالزمان من كتب الانبیاء / هاشم دباغ، محمد خالصی / مركز وثائق امام خالصی

دومین غدیر / سیدجعفر موسوی‌نسب / فرهنگ‌ منهاج / پژوهشی پیرامون نهم ربیع‌الاول، عید امامت و ولایت امام زمان (عج)

سوال از: امام مهدی (عج) در روایات / سیدفخرالدین موسوی / محدثشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic